preloader-img
35-lecie Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej

35-lecie Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej

Sprawozdanie z uroczystego posiedzenia naukowego z okazji 35-lecia Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej Medinet oraz 55-lecia pracy zawodowej prof. Krzysztofa Wroneckiego - Hotel Haston City, Wrocław – 14 maja 2025 r.

W przestronnej sali konferencyjnej Hotelu Haston we Wrocławiu odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło niemal setkę gości – w tym wybitnych specjalistów i legendy polskiej kardiochirurgii. Powodem spotkania było posiedzenie naukowe zorganizowane z okazji dwóch doniosłych jubileuszy:

  • 35-lecia Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej Medinet 
  • 55-lecia pracy zawodowej profesora Krzysztofa Wroneckiego.

Uroczystość otworzył prof. Romuald Cichoń, który serdecznie powitał wszystkich przybyłych, wyrażając wdzięczność za obecność i wspólne świętowanie tak ważnych rocznic.

Agenda spotkania:

  1. Refleksja nad pionierskimi czasami- wystąpienie Piotra Kołtowskiego i Krzysztofa Wroneckiego
  2. Wzruszający film pt. „Mistrzowi – Uczniowie” dokumentujący uroczyste nadanie Medinetowi imienia prof. Zbigniewa Religi. 

Wystąpienia naukowe:

  1. „Skąd Kardiochirurgia Dziecięca?” prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz
  2. Refleksja nad pionierskimi czasami- wystąpienie Piotra Kołtowskiego i Krzysztofa Wroneckiego, aż po współczesność reprezentowaną przez dra Girisha Sharmę i dr Annę Tomkowiak.

Goście poznali inspirującą historię rozwoju Medinetu, determinacji jego twórców i współczesnych osiągnięć. Szpital bowiem dysponuje dziś niemal pełnym zakresem procedur z zakresu kardiochirurgii dziecięcej. Szczególne wspomniane w prezentacjach były nowoczesne, małoinwazyjne procedury – jak zamknięcie PDA metodą przezskórną, pozwalające na wypis małego pacjenta ze szpitala już po 3 dniach! Wspomniano chociażby najmniejszego pacjenta Medinetu- dziecko urodzone w 24. tygodniu ciąży, w trakcie operacji ważące zaledwie 460 gramów!

Podkreślono również rozwój w obszarze GUCH – opieki nad młodocianymi pacjentami z wrodzonymi wadami serca, co stanowi ważne ogniwo między kardiochirurgią dziecięcą a kardochirurgią osób dorosłych.

Prezes Medinetu wyraził ogromną wdzięczność całemu zespołowi – lekarzom, perfuzjonistom, pielęgniarkom, instrumentariuszkom i personelowi pomocniczemu – za codzienne zaangażowanie, profesjonalizm i wierność ideom opieki nad pacjentem.

W swoim wystąpieniu prof. Cichoń podzielił się dwiema wizjami przyszłości. Pierwsza z nich już się spełniła: afiliacja Medinetu przy uczelni akademickiej. W ramach Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej powstały nowe kliniki:

  • Klinika Kardiochirurgii pod kierownictwem dr hab. n. med. Romualda Cichonia,
  • Klinika Chirurgii Wad Wrodzonych Serca, prowadzona przez dr hab. n. med. Jacka Pająka.

To nowa era w edukacji medycznej, łącząca wiedzę medyczną i inżynieryjną, wspierająca rozwój przyszłych lekarzy w warunkach klinicznych z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii.

Drugim marzeniem pozostaje rozbudowa i modernizacja szpitala – stworzenie w pełni samowystarczalnego ośrodka XXI wieku, przestronnego, nowoczesnego, odpowiadającego na potrzeby pacjentów i medyków. Profesor wyraził przekonanie, że jego realizacja to jedynie kwestia czasu.

Jubileusz profesora Wroneckiego

Kulminacyjnym i niezwykle sympatycznym momentem wydarzenia było uczczenie 55-lecia pracy zawodowej profesora Krzysztofa Wroneckiego. Uroczystość obfitowała w emocje, pełen ciepła i humoru film wspomnieniowy (prezentacja dorobku naukowego) oraz osobiste wystąpienia współpracowników i przyjaciół profesora stworzyły poruszającą i inspirującą atmosferę.

Spotkanie zakończyło się podziękowaniami oraz symbolicznym wezwaniem do wspólnego kształtowania przyszłości kardiochirurgii. Przyszłości nowoczesnej, interdyscyplinarnej i zautomatyzowanej – z Medinetem jako jej liderem.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim naszym Gościom, a w szczególności całemu gronu przyjaciół: prof. Mollowi, prof. Skalskiemu, prof. Wojtalikowi, ze wsparciem których tworzona była kardiochirurgia dziecięca we Wrocławiu.

Dziękujemy także Prezydentowi Wrocławia Panu Jackowi Sutrykowi oraz Rektorowi Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Arkadiuszowi Wójsowi za obecność, zaufanie i wspieranie rozwoju medycyny we Wrocławiu.

Więcej na oficjalnym kanale szpitala:  https://www.facebook.com/DCCSMedinet