preloader-img
Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca

ŚWIATOWY DZIEŃ SERCA - święto obchodzone corocznie w ostatnią niedzielę września z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) z udziałem, i przy współfinansowaniu, WHO, UNESCO i UNICEF-u. Obchody Dnia mają na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia. 

Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią nadal najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. Głównymi przyczynami chorób serca i układu krążenia są m.in. niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, a także uwarunkowania genetyczne oraz zaburzenia gospodarki lipidowej. Co 3 mężczyzna i co 10 kobieta umiera na serce przed 64 rokiem życia. Z badań wynika, że serce Polaków starzeje się szybciej niż w innych krajach. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mają średnio o 8-9 lat starsze serce niż wskazuje na to ich wiek metrykalny. Dlatego przypominamy o profilaktyce, o regularnych badaniach, kontroli swojej diety... 

Pokutuje wciąż błędne przekonanie, że głównymi ofiarami zawałów i chorób serca są mężczyźni. Tymczasem najczęściej umierają i chorują z tego powodu kobiety. Ryzyko zawału jest trzykrotnie większe u kobiet, które palą papierosy i zażywają pigułki antykoncepcyjne. Najnowszy raport ogólnopolskiego programu badania chorób serca NATPOL wskazuje, że choroby układu krążenia są przyczyną zgonów 53% kobiet i 41% mężczyzn. Mężczyźni częściej umierają z powodu nowotworów. 

Światowy Dzień Serca uroczyście obchodzony będzie w tym roku w ponad 100 krajach. Patronatem tego wydarzenia w naszym kraju jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.